Čtenářský klub 2.st

V duchu našeho hesla „Čtu, čteš, čteme, knížky milujeme“ zahajujeme i letos činnost čtenářáku. Sdílíme nad stránkami knih veselých i smutných, romantických, o dospívání, kamarádství, tajemství i potřebě svěřovat se jeden druhému. Tady máme jedinečnou příležitost opustit svět reálný a uzavřít se do pomyslné bubliny světa knižního. S hlavním hrdinou prožívat jeho okamžiky, snažit se nalézt východisko ze zdánlivě neřešitelného problému. Nebo mu radit, pomáhat a posunovat dál. Alespoň v mysli. Naše obrazotvornost personifikuje jevy a věci neživé, vkládá nám do úst básnické prostředky. V tu chvíli se z nás stávají spisovatelé.

 

Podzimní soutěž Čtenář na jevišti nám přinesla spoustu pěkných chvil, kdy jsme společně vybírali vhodnou knížku ke zpracování. Volba padla na titul Obr Dobr od Roalda Dahla. Všechno klapalo, dařilo se nám, ale paní učitelka bohužel dlouhodobě onemocněla, takže výsledek nedopadl podle našeho očekávání. Kromě čtenářství a rozvoji čtenářské gramotnosti se soustředíme i na literární soutěže, některé jsou literárně – výtvarné, což se nám také líbí. Výtvarné umění jde s literárním ruku v ruce, tudíž se vyřádí budoucí ilustrátoři knih. Zkoušíme recenze a anotace na knihy, hrajeme zajímavé hry. Prostě se zdokonalujeme v projevu mluveném i psaném.

 

Hlavní ale je, že se vždycky na klubové středy těšíme. Někdy navštívíme městskou knihovnu, jindy besedujeme se spisovateli, rádi se účastníme knižních veletrhů v Ostravě i Praze. Chtěli bychom navázat na každoroční tradici čtení v domově seniorů, neboť se domníváme, že mezigenerační setkávání jsou oboustranně povznášející a potřebná.

 

Kde nás najdete?  Každou středu odpoledne ve čtenářském klubu na druhém stupni.

 

Napsala: Natálie Řehulková, IX. A