DNY DĚTSKÉHO ČTENÍ NA JEDNIČCE

JÁ ČTU, TY ČTEŠ, ON ČTE, MY ČTEME, VY ČTETE, ONI ČTOU…

DNY DĚTSKÉHO ČTENÍ NA JEDNIČCE

V dnešní době už mnoho dětí nečte. Podle mě je to jedna z největších potíží mladých. Tenhle problém se bohužel netýká jen dospívajících. V Evropě postrádá literární dovednosti 73 miliónů dospělých.  Jeden z pěti patnáctiletých neumí moc dobře číst.

 

My jsme žáci ze Základní školy Bruntál, Jesenická 10 a rozhodně s tím chceme něco udělat. Zapojili jsme se do celoevropské kampaně DNY DĚTSKÉHO ČTENÍ. Celý den budeme předčítat dětem i dospělým z naší školy, abychom je přivedli a přiměli k pravidelnému čtení.

 

  Paní učitelky Horáková, Zpěváková, Henčová a Daňková nám přichystaly úryvky z různých knížek.  Byla to díla od velmi známých autorů. Naši první vybranou knížku napsala Sarah Moore Fitzgerald a jmenuje se Jablečný koláč naděje. Určili jsme ji pro čtení kuchařkám  a vedoucí školní jídelny. Tím naše čtenářské putování v osm hodin začalo.

 

 Dále jsme měli dvě knížky od Martiny Drijverové – Domov pro Marťany a Příšerné zlobilky.  První knížku jsme četli ve školní družině, druhou v autistické třídě.  Obsahově jsme se trefili, malí i velcí posluchači ocenili naše snažení potleskem.

 

V pořadí další autor byl světoznámý Charles Gilman a jeho knížka Šílený profesor, kterou jsme cíleně určili pedagogům a vedení školy. V klidu a pohodě relaxační místnosti se učitelům výborně poslouchalo, vůbec se jim nechtělo odcházet.

 

Od Dany Šianské jsme čtvrťákům představili knížku Tonička a pirát Jedno Oko. Vtipný obsah je nadchl a pobavil. Smáli se na celé kolo. Také paní učitelka byla s výběrem knižního titulu spokojená.

 

Náš předposlední autor byl Roald Dahl a jeho dílo Jirkova zázračná medicína, tato knížka byla předložena bývalým zaměstnancům a důchodcům. Interiér klubové místnosti nabídl možnost příjemného poslechu a pěkných zážitků.

 

 Knížky autora Davida Walliamse nikdy nezklamou. Babička drsňačka a Dědečkův velký úlet jsou zárukou zábavného čtení pro všechny věkové kategorie. Líbily se také našim uklizečkám a školníkům.

 

Ke čtení se sešly děti celkem ze čtyř tříd – z III. B,  V. C, z VIII. A a z IX. A, početná skupina 34 lidí se po celé dopoledne skvěle bavila, rozdávala radost a úsměvy všem, se kterými spolupracovala. Naše akce byla náležitě zdokumentována, abychom si pěkné okamžiky mohli někdy v budoucnu prožít znovu. Já osobně jsem velmi ráda, že nás paní učitelky vedou ke čtenářství a čtenářské gramotnosti, protože je to pro nás velmi důležitá věc. 

 

PROTO ČTĚTE, ČTĚTE, ČTĚTE!

 

Napsala: Martina Drápalová

 

Odkaz na videoprezentaci: https://1zsbrcz-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/marek_jelinek_1zsbr_cz/EWAVzvjIidJBtPM30opgD9oBW-2zcCGpWe4NO7q414cJXw?e=gHyYxe